fbpx

Všetko o miliónovom fenoméne NFT

Ak ešte netušíte, čo presne sa skrýva za skratkou NFT, prečo má miliónovú hodnotu, prečo jeho cena rapídne rastie, kde si ho môžete kúpiť alebo predať, tak čítajte pozorne ďalej!

Digitálne obrázky, fotografie, 3D modely, podcasty, hudba, texty, video obsah alebo jedinečné domény –  to všetko je možné premeniť na NFT (non-fungible token) a vydražiť na trhoch. Majitelia týchto položiek zarábajú stovky, tisíce ba dokonca milióny dolárov. 

Podľa prieskumu, ktorý zverejnil webový portál NonFungible.com, sa celková hodnota transakcií NFT v roku 2020 zvýšila o 299 %, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, a presiahla tak 250 miliónov dolárov. 

Portál NonFungible.com tiež zistil, že celkový počet aktívnych peňaženiek vykonávajúcich transakcie NFT sa za rok 2020 zvýšil až o 97 %. Odborníci predpovedajú, že nezameniteľné tokeny (NFT) sa v nasledujúcom desaťročí stanú hybnou silou virtuálnej ekonomiky. Očakáva sa, že NFT trh bude naďalej rásť a je čas premýšľať o tom, ako z neho vyťažiť. Jednou z najväčších príležitostí je práve vytvorenie vlastného NFT trhoviska. Zostavili sme teda podrobného sprievodcu, ktorý odpovie na otázky o tom, ako rozvíjať NFT trh a uspieť.

nft

Čo je to NFT?

Na úvod si povieme niečo o NFT (non-fungible tokens), alebo aj nezameniteľných tokenoch, a o tom, čo ich odlišuje od bežných kryptomien. Nezameniteľný token je jedinečná jednotka údajov umiestnená v blockchaine – decentralizovanej databáze, ktorá sa najčastejšie používa na ukladanie histórie transakcií kryptomien. Na rozdiel od kryptomien, každý NFT je jediný svojho druhu a nemožno ho zameniť, replikovať, nahradiť alebo rozdeliť na časti. 

Napríklad, ak niekomu požičiate 10 eur, nezáleží na tom, či dostanete späť tú istú bankovku. Naspäť chcete akúkoľvek bankovku s hodnotou 10 eur. Ale pokiaľ ide o zberateľské mince, z ktorých je každá jedinečná a má svoju vlastnú hodnotu, situácia sa dramaticky mení. NFT je ako táto jedinečná minca, jediná svojho druhu.

Nezameniteľný token je využívaný na zastúpenie skutočných umeleckých predmetov, duševného vlastníctva, digitálneho umenia, obrázkov, hudby, herných postáv a podobne. Tu sú niektoré kľúčové aspekty, ktoré definujú NFT:

  • autenticita NFT musí mať vlastníka a vlastníctvo by malo byť možné overiť,
  • originalita každý NFT je jedinečný a obsahuje vlastnú sadu metadát,
  • jednotnosť NFT nemôžete rozdeliť na časti, ako je to v prípade kryptomien,
  • jedinečná hodnota jeden NFT sa nerovná druhému a nemožno ich vzájomne vymeniť ako Bitcoin, či Ethereum,
  • miesto existencie NFT existujú v blockchaine a môžu vytvárať nové trhy a formy investícií.

Na čo slúži NFT?

Nezameniteľné tokeny umožňujú získavať, zbierať a oprávnene vlastniť digitálne objekty. Ak si kúpite niečo vo forme tokenu, získate špeciálnu inteligentnú zmluvu, ktorá obsahuje všetky identifikačné informácie o danom NFT, vrátane jeho jedinečnej hodnoty a originality.

Pri kúpe NFT kupujete digitálny záznam vlastníctva tokenu, ktorý je potom možné previesť do digitálnej peňaženky. V prípade výtvarného diela predstavuje nezameniteľný token právo vlastniť originálne umelecké dielo. Skutočné autorské práva však zostávajú u pôvodného umelca alebo vlastníka.

Ako vytvoriť svoj NFT? 

NFT je možné vytvoriť iba na špeciálnych trhoviskách, kde sa neskôr aj predávajú. Nato aby ste dokázali vytvoriť svoj NFT, potrebujete mať nielen digitálny produkt, ale aj digitálnu peňaženku s niekoľkými ethereovými mincami.

Postup „tokenizácie“ je veľmi jednoduchý a vyžaduje minimálne úsilie. Stačí pridať všetky požadované informácie, nahrať svoje umelecké dielo, skladbu, doménu, fotografiu alebo čokoľvek iné, čo by ste sa mohli snažiť speňažiť, a čakať na ľudí, ktorí budú mať záujem o kúpu vášho NFT.

Viac o tom, ako fungujú NFT trhoviská, sa dočítate neskôr v tomto článku. 

V čom spočíva úspech NFT?

Povedomie o NFT a jeho popularita počas uplynulých 3 rokov enormne vzrástli. V roku 2020 bol globálny zisk transakcií, ktoré zahŕňali nezameniteľné tokeny, 338 miliónov dolárov, čo je viac než pôsobivé, ak uvážime, že v roku 2019 to bolo iba 141 miliónov dolárov. Aby sme vám pomohli predstaviť si tento vývoj, ukážeme vám, ako vyzerá medziročný rast trhu NFT prostredníctvom grafu:

NFT

Táto tendencia super rýchleho rastu núti ľudí uvažovať o investovaní do rozvoja trhu s NFT. Prečo je to sľubná obchodná príležitosť? V prvom rade sa zdá, že NFT je aktuálne veľmi populárny a príťažlivý  pre ľudí na celom svete, ktorí sú pripravení aktívne sa podieľať na dražbe a nákupe digitálnych umeleckých diel. Čo to znamená? Len toľko, že trhy NFT veľkolepo profitujú z predaja.

Ako príklad uvedieme trh OpenSea. Mesačný predaj nezameniteľných tokenov na OpenSea totiž vo februári dosiahol 95,2 milióna dolárov, zatiaľ čo v januári to bolo iba 8 miliónov dolárov. NFT nie je iba trend, je to fenomén, ktorý zostane na trhu aj naďalej.

Páči sa vám, čo čítate?

Prihláste sa k odberu a majte prehľad o najnovších technologických trendoch

Mnohí ľudia si kupujú umelecké diela, jedinečné zbierky hudobných videí alebo obrázkov, postavy z videohier, krátke klipy, zberateľské športové karty a dokonca aj „memečka“ a gify, ako „Nyan cat“. Sú pripravení investovať obrovské množstvo peňazí, aby vlastnili niečo jedinečné svojho druhu, niečo, čo upúta pozornosť a o čom sa aktívne diskutuje.

NFT sú vynikajúcou príležitosťou pre autorov digitálnych diel aj pre ľudí, ktorí si ich kúpia. Zatiaľ čo prví dostávajú príležitosť speňažiť svoje diela, tí druhí ľahšie utvrdzujú svoj vlastnícky status cennej investície alebo vlastníctva.  

Trhoviská NFT zase zarábajú peniaze účtovaním rôznych poplatkov, ako napríklad „plynového“ poplatku za energiu na uskutočnenie transakcií alebo štandardného poplatku za umiestnenie digitálneho umeleckého diela na predaj (približne 70 – 100 dolárov alebo viac, v závislosti od trhoviska).

NFT

Kde a ako nakupovať/predávať NFT?

Nezameniteľné tokeny sa dajú ukladať a kúpiť na NFT trhoviskách. Je ich toľko, že dokonca nájdete aj špecializované, ako napríklad Valuables, kde ľudia dražia tweety, alebo Neuno, kde si môžete kúpiť módne zberateľské predmety. Medzi najpopulárnejšie trhoviská patria OpenSea, Rarible, Nifty Gateway a MarkersPlace.

Napríklad úplne prvý tweet Jacka Dorseyho (spoluzakladateľa Twitteru) sa tento rok predal ako NFT za 2,9 milióna dolárov.

Ak si chcete zakúpiť NFT, stačí ísť na príslušné online trhovisko podľa vášho výberu, nájdete položku, ktorú chcete kúpiť a zaplatíte. 

Poplatky však môžu byť zradné. V prvom rade, niektoré trhoviská vám spoplatnia energiu potrebnú na dokončenie blockchainových transakcií. Taktiež by ste nemali zabudnúť nato, že väčšina NFT sa nedá kúpiť za doláre či eurá, ale za Ethereum druhú najpopulárnejšiu kryptomenu. Konverzia teda môže vyžadovať ďalší poplatok, nehovoriac o nevýhodnom výmennom kurze vzhľadom na neustále rastúcu hodnotu kryptomeny.

Ak teda dipsonujete krypto peňaženkou, je jednoduché si NFT kúpiť. Avšak ešte zaujímavejšie, a rovnako jednoduché, je ho predať. Aj keď majú rôzne trhy odlišné pravidlá, všeobecný postup je rovnaký. Ak vlastníte kreatívny digitálny produkt jedinečnej hodnoty, navštívte trhovisko, nahrajte svoj produkt a následne z neho podľa pokynov urobíte nezameniteľný token. Pridáte lákavý popis, nastavíte vyvolávaciu cenu (ak ide o aukciu) alebo pevnú cenu.

Ako funguje NFT trh?

Ak chcete používať ktorékoľvek z trhovísk s nezameniteľnými tokenmi, musíte sa zaregistrovať a prepojiť vašu krypto peňaženku s vašim účtom. Po vytvorení účtu zostáva ešte pár krokov:

  • vytvoriť NFT a určiť všetky požadované parametre (cena, popis atď.),
  • uviesť zoznam svojich digitálnych položiek na predaj,
  • aukcia, kde kupujúci umiestnia svoje ponuky,
  • po dokončení aukcie dôjde k prenosu digitálneho produktu a kryptomeny, ktorú vykonáva NFT trh.
 

Všetky NFT trhoviská používajú inteligentné zmluvy, ktoré sú špeciálnymi transakčnými protokolmi upravujúcimi vzťahy dvoch zúčastnených strán – kupujúci a predávajúci. Tieto inteligentné zmluvy sa generujú vo forme kódu, ktorý sa umiestňuje do blockchainu. Obsahujú tiež identifikačné informácie týkajúce sa nezameniteľného tokenu. Postup predaja a nákupu tokenov je teda skutočne jednoduchý a používateľsky prívetivý.

nft

Úspešné NFT trhy 

Teraz, keď máte prehľad o kľúčových princípoch fungovania NFT, sa pozrieme na niekoľko skvelých príkladov takýchto platforiem a na to, v čom spočíva ich úspech.

Opensea

Jedno z najväčších trhovísk NFT, Opensea, je miestom, kde si môžete kúpiť umenie, názvy domén, zbierky svetových športových značiek, zberateľské karty, virtuálne svety a oveľa viac. Výber digitálneho tovaru je všestranný. To, čo robí toto trhovisko NFT špeciálnym, je sekcia, ktorá obsahuje informácie o objeme, priemernej cene a ďalšie štatistiky súvisiace s každou kategóriou tokenov. Aktualizuje sa každú hodinu.

NFT

Rarible

Rarible je prvá komunitná obchodná platforma na nákup a predaj  NFT. Na tomto trhu existuje dokonca natívny riadiaci token s názvom $ RARI, na odmeňovanie aktívnych používateľov. Je to inovatívny prístup, ktorý prispieva k ďalšiemu vývoju a vylepšeniu platformy. Na webe Rarible si môžete kúpiť hudbu, hracie karty, domény alebo umenie. Môžete tiež sledovať najúspešnejších kupujúcich, či predávajúcich, a pozrieť sa na ich zbierky tokenov.

Na záver 

Obchodovanie s NFT nemožno nazvať novým fenoménom, objavilo sa pred niekoľkými rokmi a od tej doby sa trh začal rozvíjať skutočne rýchlo a výrazne prispel k celosvetovému digitálnemu predaju. Tento segment zatiaľ nie je preplnený, preto je najvyšší čas vstúpiť doň pomocou vášho vlastného riešenia na predaj digitálnych objektov NFT.

U nás v Altamire máme veľa krypto nadšencov. Ak uvažujete o vstupe na exponenciálne rastúci trh NFT, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám poradíme. 

Top